Edipresse i Gemius przeprowadziły we współpracy badania dotyczące źródeł czerpania informacji o ciąży i rodzicielstwie przez kobiety. Z raportu „Ciąża i rodzicielstwo” wynika, że dla 90% internautek – przyszłych matek Internet jest jednym z najważniejszych źródeł danych, jednak użytkowniczki nie dowierzają ich rzetelności.
Badane kobiety jako najważniejsze źródło danych o stanie błogosławionym i macierzyństwie wskazują lekarzy i pielęgniarki. Równie ważnymi osobami do udzielania informacji i porad są rodzice i teściowie. W dalszej kolejności są wymieniane książki dla rodziców, czasopisma i rady znajomych i przyjaciół. Respondentki jako ważne wskazywały serwisy internetowe poświęcone 86% badanych za ważne uznało serwisy poświęcone ciąży i rodzicielstwu, jednak fora interntowe i grupy dyskusyjne nie są cenione pod tym względem, podobnie, jak prasa czy telewizja, do których zaufanie maleje. Internet jest medium, w którym kobiety chcą uzupełnić i usystematyzować wiedzą nabytą z innych źródeł. Około połowa z nich twierdzi, że z uwagi na różnorodność prezentowanych porad i kompleksowość informacji, sieć ma przewagę nad pozostałymi źródłami danych. Przeczytane w Internecie porady są jednak lepiej filtrowane przez użytkowniczki, z uwagi na brak zaufania do wiarygodności podawanych widomości.
Panie spodziewające się dopiero dziecka najczęściej poszukują informacji o przebiegu i rozwoju ciąży oraz o pielęgnacji dzieci. Matki dzieci poniżej 3 lat najczęściej interesują się informacjami o zdrowiu i rozwoju najmłodszych oraz wiadomościami o produktach dla dzieci. Natomiast kobiety posiadające nieco starsze pociechy, w wieku od 3 do 6 lat, chcą jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowiu, wychowaniu oraz edukacji i rozwoju dzieci.
Tagi: ciąża matka