W maju 2014 roku trafiła do księgarń książka Wydawnictwa Muza ‚Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe’. Jej autor, Jean des Cars, historyk, dziennikarz publikujący we Francji oraz specjalista od dynastycznych dziejów rodzin królewskich Habsburgów i Grimaldich, opisuje życie 12 najpotężniejszych monarchiń. Możemy się cofnąć aż do XVI wieku kiedy we Francji panuje Katarzyna Medycejska i śledząc losy poszczególnych bohaterek dotrzeć aż do współczesnej Wielkiej Brytanii, gdzie na tronie wciąż zasiada Elżbieta II. Autor opisuje je obiektywnie, bez lukru: przedstawia zarówno wielkie sukcesy władczyń Europy, ale też ich błędy i porażki. O te ostatnie zresztą wcale tym kobietom nie było trudno, o czym możemy się szybko dowiedzieć z książki. Dwory królewskie były pełne intryg, manipulacji, podstępnych knowań, wyrachowania, zabójstw i polityki. Bohaterki już w nastoletnim wieku rządziły swoimi krajami (najmłodszą monarchinią była sześcioletnia Krystyna, królowa Szwecji). Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, aby tak młode dziewczęta mogły dać sobie radę z tak poważnymi kwestiami, jak: wojny religijne czy terytorialne, zmiana prawodawstwa, wzrost gospodarczy kraju. Jednak były one świetnie wykształcone, znające biegle po kilka języków, inteligentne i posiadające wiele dyplomacji i taktu, ale też przebiegłości. Bezwzględnie potrafiły likwidować swoich wrogów, hojnie nagradzać zasłużonych (choćby te zasługi pochodziły tylko z królewskiej alkowy), bronić religii, wkładać wiele wysiłku w rozwój kultury.
Opisane w książce osoby to postacie ikoniczne. Jest wśród nich niezłomna Elżbieta I, która wzorem swego ojca Henryka VIII nie wahała się podpisywać pod egzekucjami niewygodnych ludzi. Jest cesarzowa Austrii, królowa Czech i Węgier Maria Taresa, kochająca matka 16 dzieci. Jest ostatnia królowa Francji Maria Antonina, która za swoją niefrasobliwość w czasach rewolucji zapłaciła głową. Jest i wreszcie lepiej znana Polakom, pochodząca ze Szczecina Niemka, która objęła władaniem Rosję jako caryca Katarzyna II.
Pałacowe intrygi, zazdrość i pożądanie ukryte pod drapowanymi sukniami i kosztowną biżuterią to nie wszystko, co oferuje książka. Autor dekonstruuje i komentuje podania i legendy, jakie się wytworzyły wokół jego bohaterek, co nadaje książce niebywale aktualnego wymiaru. Przedstawia także wiele innych postaci z najbliższych kręgów władczyń i możemy odnaleźć ich historię w różnych rozdziałach utworu.
Książka jest bardzo elegancko wydana, w twardej oprawie i w iście królewskiej kolorystyce: purpurze. Każdy rozdział poprzedzony jest portretem monarchini, dzięki czemu możemy polegać nie tylko na opisie jej wyglądu, ale sami ocenić, czy jest on zgodny. Karty książki zadrukowane są czcionką w dużym, wygodnym do czytania rozmiarze.
‚Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe’ to lektura nie tylko dla osób zainteresowanych historią Europy i dawnym życiem na królewskich dworach. To ważna książka dla współczesnych kobiet. Wiele z nich może znaleźć inspirację czy natchnienie do swoich działań, ale też większą pewność siebie do walczenia o swoje prawa, przywileje, miłość, a także i władzę. I choć metody działań się zmieniły, to problemy często są podobne.
Dziękuję Wydawnictwu Muza za udostępnienie książki do recenzji.
Tagi: królowa królowe książka