Portal Praca.pl przeprowadził badanie dotyczące powodów, dla którch Polki są skłonne zmienić pracę. Wyniki badania pokazały, iż kobiety w Polsce chcą przede wszystkim więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo. Pamiętajmy, że w Polsce średnio kobiety zarabiają wciąż blisko 20% mniej niż mężczyźni pracujący na tych samych stanowiskach. Zatem decyzja o zmianie pracy ze względu na chęć uzskania wyższych zarobków jest jak najbardziej zasadna, jeśli pracownice nie mogą uzyskać wyższych zarobków w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Istotnym powodem szukania nowej pracy jest również chęć zmiany szefa, jak zadeklarowało 17% pań (co nie dziwi, bo kobiety bardzo sobie cenią dobre relacje z ludźmi, nie tylko w pracy) oraz znalezienie pracodawcy bliżej miejsca zamieszkania.
Kobiety, jak potwierdzają wyniki badania portalu, najczęściej propozycje pracy otrzymują bezpośrednio od pracodawcy – ponad 32% wskazań, jak również z rekomendacji – ponad 16% oraz przez firmy doradztwa personalnego – 13%. Polki są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie, wciąż jednak wskaźnik ich aktywności zawodowej mimo wzrostu na przełomie ostatnich lat, pozostawia wiele do życzenia. Jest to powodowane realnym problemem godzenia życia zawodowego z rodzinnym oraz jak podkreślają psychologowie przypisaną kulturowo rolą kobiecie i niechęcią zatrudniania kobiet przez pracodawców, dlatego płeć piękna cały czas musi jeszcze walczyć o swoją pozycję na rynku pracy.
Polki, nie tylko szukają nowej, lepszej pracy dla siebie, ale również chętnie rekomendują do pracy innych. Przy polecaniu do pracy zaznaczają jednak, iż rekomendując znajomego lub znajomą biorą pod uwagę przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje polecanej osoby. Nie ukrywają jednak, iż kierują się także chęcią wsparcia jej w procesie poszukiwania pracy i sympatią. Co trzecia Polka w minionym roku zarekomendowała kogoś do pracy korzystając z różnych form polecenia pracownika. Co trzecia Polka otrzymała również w 2015 roku propozycję pracy, co pozwala myśleć, iż polski rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny kobietom. Wpływ ma na to zapewne również poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, co odzwierciedla wzrost ilości ofert zatrudnienia i najniższe od wielu lat w Polsce bezrobocie.
Zachodzące na rynku pracy zmiany związane z rosnącą świadomością i oczekiwaniami pracowników, co widać również w postawie aktywnych zawodowo Polek, powodują, że pracodawcy stają się bardziej elastyczni i szukają skutecznych form godzenia celów biznesowych firmy z potrzebami pracowników. Pracodawcy coraz częściej doceniają wysokie kompetencje i umiejętności Polek, co potwierdza fakt, iż ponad 34,3% kobiet zadeklarowało, iż w 2015 roku otrzymało propozycję pracy.
źródło: „Zawodowa aktywność Polek w 2015 roku” – próba 2237 respondentek, portal Praca.pl. Badanie zostało zrealizowane w styczniu 2016 r.
Tagi: praca rozwój wynagrodzenie zarobki