W obecnym szybkim tempie życia musimy wykazywać się dobrą organizacją czasu, umiejętnością wyznaczania priorytetów i nierzadko załatwiania wielu spraw jednocześnie. Kobiety pełnią wiele ról związanych z zawodowym funkcjonowaniem, ale również z życiem osobistym np. rolą matki, żony, przyjaciółki, kochanki… Warto podkreślić, że chociaż wiele kobiet pracuje poza domem, to obowiązki domowe i tak w większości wypełnia kobieta. Czy strażniczka domowego ogniska to nadal wyłącznie rola kobiet? Jak sobie z tym radzimy? Czy sobie radzimy?
Okazuje się, że coraz więcej kobiet radzi sobie doskonale, co więcej, nie narzekają na natłok obowiązków. Badanie przeprowadzone przez ONZ w 130 krajach na kobietach i mężczyznach potwierdza, że kobiety działają wielozadaniowo. Kobiety częściej działają tak, aby maksymalizować swoją efektywność natomiast mężczyźni wolą działać zgodnie z hierarchią ważności. Mężczyźni również są aktywni, ale oni wolą często nadawać swoim zadaniom linearny przebieg, czyli realizować etap po etapie.
Warto nadążać również z komunikacją kierowaną do kobiet i zacząć zmieniać obraz kobiet w reklamach z niezadowolonych i przemęczonych gospodyń domowych na bardziej realistyczne: jako kobiety zajęte, ale i umiejące czerpać satysfakcję i radość z umiejętności pełnienia tak wielu ról. Oczywiście presja czasu i duża odpowiedzialność czasami odzywają się głośniej w postaci zmęczenia, stresu. Nagrodą jednak za poniesiony wysiłek i starania są sukcesy (czasami mniejsze bądź większe) i świadomość spełnienia, samorealizacji. Najważniejsze jednak, aby w tym dynamicznym funkcjonowaniu związanym często z podnoszeniem poprzeczki coraz wyżej zauważać i umieć się cieszyć z każdego osiągniętego celu, nawet tego mniejszego!
Czy przekaz tego krótkiego filmiku jest aktualny?
Agnieszka Strzałka
Tagi: rola kobiety role zawodowe
1 komentarz
Agnieszko badania z Kalifornii pokazują również iż na przebadanych 262 studentów (M+K) wielozadaniowcy nie rozwiązali, żadnego zadania lepiej niż osoby skupione na konkretnym zadaniu. Deficyty uwagi nie pozawalają dostrzec zadań naprawdę ważnych wśród nie związanych np. z pracą.