Poniższy film w sposób zabawny wyjaśnia różnice budowy mózgu mężczyzny i kobiety, które następnie determinują różne zachowania przedstawicieli obu płci. To, co znalazło się w tej humorystycznej opowieści generalnie jest prawdą.
Gdy człowiek przychodzi na świat, jego mózg waży ok. 350 gramów i zawiera ok. 100 miliardów komórek. Każda z nich może utworzyć nawet 20 tysięcy połączeń (zwanych dendrytami) służących do powiązań z innymi komórkami. Mózg dorosłego człowieka waży już ok. 1,5 kg. Prawa i lewa półkula mózgowa są połączone ze sobą ciałem modzelowatym.
Prawa półkula jest odpowiedzialna za myślenie twórcze i artystyczne. Dzięki prawej półkuli posiadamy pamięć długotrwałą, mamy intuicję, potrafimy kodować informacje w postaci obrazów, rozumiemy przenośnie, umiemy odpowiednio postrzegać przestrzeń. Ta półkula odpowiada również za tworzenie marzeń sennych, muzykalność, uduchowienie, emocje oraz syntezę informacji i znajdywanie rozwiązań. Steruje lewą częścią ciała.
Lewa półkula to myślenie logiczne, dosłowne przyjmowanie informacji, umiejętność operowania na liczbach, uporządkowanie, zasady i reguły, myślenie abstrakcyjne. Odpowiada za pamięć krótkotrwałą, w jaką przeciętnie mieści się ok. 5-9 jednostek informacyjnych. To także półkula odpowiedzialna za analizę problemów, linearność i przetwarzanie danych jedna po drugiej. Dzięki lewej półkuli mówimy, to ona kontroluje pisanie, czytanie, pamiętanie faktów, dat, nazw. Kontroluje prawą część ciała.
Mózgi kobiet są jednak inne od mózgów mężczyzn. I nie chodzi tylko o to, że mózgi kobiet są nieco mniejsze, ale mają za to lepiej rozwinięte ciało modzelowate (więcej połączeń nerwowych pomiędzy obiema półkulami), dzięki czemu szybciej przewodzą informacje pomiędzy obiema półkulami. W przypadku każdej z płci ośrodki mózgu odpowiedzialne za określoną umiejętność mogą się mieścić w różnych miejscach. Pierwsze takie badania przeprowadził w latach 60-tych XX wieku Herbert Landsell, który udowodnił, że uszkodzenie tych samych obszarów mózgu u kobiet i mężczyzn powoduje różne skutki, np. uszkodzenie lewej półkuli u mężczyzn skutkowało utratą zdolności językowych, a u kobiet tylko się nieznacznym ich zmniejszeniem. Kolejne badania przynosiły informacje, gdzie w mózgach męskich i kobiecych znajdują się ośrodki odpowiedzialne za tę samą funkcję. Upraszając można powiedzieć, że u mężczyzn większość ośrodków jest skupiona w jednym określonym miejscu, u kobiet zaś rozproszona, nierzadko w obu półkulach mózgowych.
Skoro już na etapie budowy biologicznej mózgu obie płcie inaczej funkcjonują, co determinuje przyswajanie i wykorzystanie informacji oraz zachowania, to dlaczego wciąż uważa się, że jeden komunikat marketingowy będzie odpowiedni dla obu płci? Czy to wynika z niewiedzy marketerów, czy też pychy, nie pozwalającej im przyjąć do siebie powyższych faktów?
Tagi: mózg różnice