Damska rewolucja zapoczątkowana na przełomie XVIII i XIX wieku związana z emancypacją kobiet osiąga apogeum. Jak możemy się dowiedzieć między innymi z książki Marthy Barletty ,,Marketing skierowany do kobiet”, siła nabywcza płci pięknej rośnie. W USA kobiety przynoszą przynajmniej 50% dochodów w większości gospodarstw domowych, kontrolują ok. 51% zasobów znajdujących się w USA w rękach prywatnych oraz – o czym już pisałam – decydują o ok. 80% zakupów w gospodarstwie domowym. Przedsiębiorstwa, których właścicielami są kobiety zatrudniają w samych Stanach Zjednoczonych o 35% więcej pracowników, niż firmy z listy Fortune 500.
W Europie również możemy zaobserwować coraz silniejszą pozycję kobiet. W odpowiedzi na coraz wyższy poziom wykształcenia kobiet, systematycznie rośnie liczba ofert pracy dedykowanych płci żeńskiej (ok. 50% studentów ostatniego roku na uczelniach prawniczych stanowią absolwentki, ok. 40% absolwentów MBA to kobiety, studentki medycyny stanowią ok. 45% wszystkich studentów). Zmienia się percepcja zawierania związków małżeńskich: są one obecnie coraz częściej budowane na zasadzie partnerskich relacji i zaciera się rola utrzymanki męża. Co więcej z badania Williama Rubinsteina wynika, że ponad połowa żon zarabiających więcej niż ich mężowie, kłóci się o pieniądze.
To tylko niektóre dane pokazujące usamodzielnianie się kobiet, a to przekłada się na ich potrzebę decyzyjności w kwestii wydawania i inwestowania pieniędzy. Warto sobie uzmysłowić, że kobiety posiadają największe w historii zasoby finansowe, a Polki to najbardziej przedsiębiorcze kobiety Europy! Przytoczone przeze mnie dane nie mają jednak na celu pokazania, że czas spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie! Czas uwierzyć we własne możliwości i dążyć do prowadzenia satysfakcjonującego życia! Takiego, do którego każda z nas dąży? dlatego tak ważne jest dążenie, a nie życie tylko wyobraźnią. Oczywiście za pojęciem satysfakcjonującego życia dla każdego kryje się coś innego. I chociaż podobno pieniądze szczęścia nie dają to niewątpliwe w obecnych czasach łatwiej żyje się z nimi niż bez nich. Drogie Panie do dzieła!
‚Posiadanie pieniędzy jest lepsze od ich braku, przynajmniej z powodów finansowych’
Woody Allen
Agnieszka Strzałka
Tagi: Finanse pieniądze