Europejki i Amerykanki z sukcesem grają na giełdzie, a Polki omijają ją z daleka. W USA co drugi inwestor jest kobietą, w Polsce tylko co dziesiąty. Dlaczego nie korzystamy z przyjemności zarabiania?
Polki podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, coraz więcej zarabiają, stają się niezależne finansowo. W większości rodzin to one zarządzają budżetami domowymi. Badania wykazują, że kobiety gospodarują pieniędzmi mądrzej niż mężczyźni. Mało tego, są lepszymi inwestorkami. Wykazano, że w przeciwieństwie do mężczyzn wybierają pozornie mniej zyskowne spółki, ale stabilniejsze i w efekcie przynoszące pewniejsze zyski. Działają mniej impulsywnie, uważniej analizują sytuację zanim podejmą decyzję o kupieniu lub sprzedaniu akcji. Minimalizują również ryzyko skupując akcje kilku różnych spółek, podczas gdy mężczyźni bardziej skłonni są wszystkie pieniądze lokować w akcjach jednej firmy.
Kryzys w Polsce się skończył, gospodarka ma dobre perspektywy, na warszawskiej giełdzie pojawiają się nowe, atrakcyjne firmy. To dobry czas na wejście na giełdę. Na dobre wejście. Wystarczy poznać kilka podstawowych kroków.
KROK 1: WYBÓR BIURA MAKLERSKIEGO I ZAŁOŻENIE RACHUNKU INWESTYCYJNEGO
Do inwestowania na giełdzie konieczne jest założenie rachunku inwestycyjnego w licencjonowanym biurze maklerskim (zwanym również domem maklerskim). To za pośrednictwem biura składa się zlecenia na zakup lub sprzedaż papierów wartościowych. Przy jego wybieraniu należy zwrócić szczególną uwagę na oferowany zakres usług, łatwość dostępu do nich oraz na wysokość prowizji. Podstawowe informacje o biurach najłatwiej znaleźć w Internecie. Także tą drogą najłatwiej składać zlecenia, choć można to robić również przez telefon i osobiście w biurze maklerskim.
KROK 2: DECYZJA W CO I JAK INWESTOWAĆ
Wśród inwestorów najpopularniejszymi instrumentami finansowymi są akcje i obligacje, a dla bardziej doświadczonych tzw. instrumenty pochodne.
Początkujący zaczynają inwestowanie od akcji, ponieważ stosunkowo łatwo zrozumieć mechanizmy związane
ze spadkiem lub wzrostem ich cen. Najlepiej zacząć od rynku pierwotnego, czyli kupić akcje firm dopiero wchodzących na giełdę. Wtedy dokładnie wiadomo, jaki potencjał ma dana firma, ile jest warta, jakie ma plany rozwoju i perspektywy. Najbliższą atrakcyjną okazją będzie sprzedaż akcji prywatyzowanej spółki TAURON Polska Energia S.A. pod koniec czerwca. Więcej o tej ofercie można dowiedzieć się na stronie www.tauron-pe.pl
Giełda Papierów Wartościowych składa się z dwóch rynków: Głównego Rynku Giełdy, tzw. parkietu podstawowego oraz New Connect. Pierwszy to rynek regulowany, który wiąże się z ostrzejszymi regulacjami oraz wyższymi wymaganiami w stosunku do notowanych na nim spółek. New Connect to miejsce stworzone na potrzeby rozwijających się młodych spółek (szczególnie w obszarze mediów i nowych technologii).
Przy wyborze spółki, której akcje chciałabyś kupić, powinnaś zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat. Ważne, aby poznać jej słabe i mocne strony, jej postrzeganie na rynku, jak wygląda na tle swojej konkurencji, jakie ma perspektywy i co się dzieje na rynku, na którym funkcjonuje. Zebranie takich danych wcale nie jest trudne. Szybko zauważysz, że jesteś w stanie coraz sprawniej poruszać się w tej tematyce i wyłapywać najważniejsze informacji.
KROK 3: ZŁOŻENIE ZLECENIA
Każde złożone zlecenie zostaje przekazane do centrali domu maklerskiego, a tam zweryfikowane przez system komputerowy. System szczegółowo sprawdza, czy na przykład inwestorka, która zamierza nabyć określone papiery wartościowe, ma na rachunku maklerskim wystarczające środki lub czy rzeczywiście ma akcje, które zamierza sprzedać. Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymuje potwierdzenie złożenia zlecenia, które dom maklerski przekaże na giełdę (tzw. zlecenie maklerskie). Każde zlecenie wędruje do tzw. giełdowego arkusza zleceń. Tam, po odpowiednim przyporządkowaniu, zaczeka na realizację.
Transakcje na GPW odbywają się na dwa sposoby. Władze giełdy decydują o przypisaniu odpowiedniego systemu do poszczególnych spółek:
- System notowań ciągłych – możliwość dokonywania zleceń podczas trwania sesji giełdowych, kiedy ceny akcji wielokrotnie się zmieniają. To najczęściej wybierany system przez inwestujących. Sesje giełdowe odbywają się w godzinach 9.00-16.30 od poniedziałku do piątku.
- System notowań jednolitych – rzadziej wykorzystywany przez inwestujących, polega na zawieraniu transakcji tylko w dwu określonych momentach sesji. Kurs kupna lub sprzedaży określa się na podstawie wcześniejszych zleceń.
KROK 4: SPRAWDZANIE WARTOŚCI INWESTYCJI
Wartość akcji określona jest na podstawie bieżącego kursu, tzw. ceny waloru. Instytucje nadzorujące rynek, domy maklerskie, czy agencje informacyjne otrzymują informacje na temat sytuacji na giełdzie (indeksów giełdowych, obrotów notowanych papierów wartościowych i kursów akcji). Proces ten odbywa się drogą satelitarną. Następnie informacje te są dystrybuowane za pośrednictwem instytucji i mediów do pozostałych uczestników rynku.
Kurs akcji, po którym sprzedaje się lub kupuje papiery wartościowe, ustalany jest na podstawie zleceń przekazywanych do biur maklerskich. Notowania można śledzić w popularnych gazetach, ekonomicznych i informacyjnych programach telewizyjnych i radiowych oraz oczywiście w Internecie, np. na stronie giełdy www.gpw.pl
KROK 5: DŁUGOTERMINOWO CZY SPEKULACYJNIE
Są dwie podstawowe strategie inwestowania: długoterminowa i spekulacyjna. Długoterminowa polega na trzymaniu akcji stabilnych przedsiębiorstw i nieprzejmowaniu się doraźnymi wahaniami kursów. Wiemy, ile spółka jest warta i jakie realne zyski przynosi w dłuższym okresie. Znakomicie nadają się do tego duże i nowoczesne spółki energetyczne, właśnie takie jak TAURON. Nie dość, że możemy systematycznie zyskiwać na wartości akcji, możemy również liczyć na dywidendę (część z zysku, którą spółka wypłaca akcjonariuszom).
Spekulowanie akcjami, często określane jako gra na giełdzie, jest zajęciem dla osób lepiej znających rynek. W celu maksymalizowania zysków sprzedaje się akcje, które są „na szczycie” (bo zakładamy, że zaraz zaczną spadać), a kupuje te „w dołku” (a więc tuż przed tym, kiedy zaczną rosnąć). Przyjdzie moment, że sama poczujesz, że jesteś gotowa spróbować i tego.
Przy rozważnym działaniu dochody z giełdy mogą być o wiele większe, niż w przypadku innych popularnych form inwestowania (jak lokaty bankowe). Niemało osób osiąga w ciągu roku zyski kilkusetprocentowe. Jeżeli kiedykolwiek pomyślałaś o zainwestowaniu swoich pieniędzy w akcje, jeśli zastanawiałaś się, ile mogłabyś na tym zarobić, to teraz jest dobry moment, żeby to zrobić. Czas wkroczyć na parkiet!
W materiale wykorzystano dane krajowego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i amerykańskiego National Association of Securities Dealers.
Polecamy również słownik podstawowych pojęć dla początkujących inwestorek:
akcja – papier wartościowy, dokument zaświadczający o udziale jego właściciela w kapitale właścicielskim spółki akcyjnej; uprawnia m.in. do otrzymywania dywidendy i uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy
bessa – długotrwała, silna tendencja spadkowa na rynku papierów wartościowych
byk – symbol giełdowej hossy
cena emisyjna – cena, po której papiery wartościowe sprzedawane są na rynku pierwotnym
dywidenda – część zysku netto spółki przypadająca na wypłaty na jedną akcję, określana uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy
giełda – miejsce obrotu papierami wartościowymi
hossa – długotrwała, silna tendencja wzrostowa na rynku papierów
niedźwiedź – symbol giełdowej bessy
sesja giełdowa – określony przedział czasu, w którym mogą być zawierane transakcje na giełdzie; na warszawskiej GPW sesje odbywają się regularnie w miejscu zwanym parkietem, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 16:30
WIG – Warszawski Indeks Giełdowy, jeden z dwu podstawowych wskaźników ułatwiających ocenę zmian na giełdzie, obejmujący akcje spółek notowanych na rynku podstawowym
WIG20 – indeks obejmujący akcje 20 największych spółek rynku podstawowego
Przydatne linki
TAURON Polska Energia S.A. www.tauron-pe.pl
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. www.gpw.pl
Komisja Nadzoru Finansowego www.knf.gov.pl
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. www.kdpw.pl
Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych www.seg.org.pl
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych www.sii.org.pl
Tagi: giełda inwestycje parkiet