Według najnowszego raportu CBOS-u „Zdrady i Romanse”, opublikowanego w lipcu 2011 roku, aż 25% Polaków zdradziło swoich partnerów. Okazuje się jednak, że jesteśmy narodem, dla jakiego wierność jest wartością, do której przykładamy dużą wagę. Zespół serwisu eDarling pod nadzorem dr psychologii Wiebke Neberich przeanalizował anonimowe odpowiedzi ponad 200 tysięcy użytkowników portalu z 11 różnych krajów. Rezultaty są zaskakujące – podczas gdy w Polsce wierność jest uznawana za jeden z najważniejszych fundamentów związku, większość Rosjan jest skłonna przymknąć oko na romans partnera lub partnerki. Warto zauważyć tutaj fakt, że dla kobiet wierność w związku jest ważniejsza, niż dla mężczyzn.
Portal eDarling postanowił zbadać, jaki stosunek do wierności mają europejskie single poszukujące swojej drugiej połowy. Okazało się, że mieszkańcy poszczególnych państw znacznie różnią się od siebie w kwestii postrzegania wierności jako fundamentu potrzebnego do zbudowania udanego związku. Jednocześnie można zauważyć, że w ogólnej perspektywie kobiety przykładają do niej większą wagę niż mężczyźni. Co ciekawe, podczas gdy aż 89% Polek i 77% Polaków twierdzi, że bardzo ważne jest dla nich, by partner bądź partnerka pozostawał im wierny, wśród Rosjan ten odsetek wynosi zaledwie odpowiednio 52% i 37%.
‚Aby zrozumieć rozbieżności między odpowiedziami udzielanymi przez kobiety i mężczyzn, należy rozróżnić pomiędzy wiernością emocjonalną oraz seksualną. Dla większości pań znacznie ważniejsza jest ta pierwsza, podczas gdy panowie wierność bądź jej brak utożsamiają przeważnie z zachowaniami seksualnymi.’ – mówi Daniel Nitschke, psycholog eDarling. Z sondażu opublikowanego przez CBOS w lipcu 2011 wynika ponadto, że głównym powodem, dla którego Polacy dopuszczają się zdrady, nie jest zakochanie czy też zauroczenie nowo poznaną osobą, a raczej znudzenie rutyną stałego związku, niskie poczucie własnej wartości, uczucie osamotnienia i chęć przeżycia przygody.
‚Dokonując interpretacji różnic w odpowiedziach udzielanych przez mieszkańców poszczególnych krajów, należy zawsze brać pod uwagę kontekst społeczny’ – podkreśla Nitschke. W ten sposób łatwiej jest zrozumieć tak znaczne rozbieżności występujące między Polską a Rosją. W tym drugim państwie, zwłaszcza w grupie osób w przedziale wiekowym 40 +, kobiety stanowią wyraźną większość populacji, podczas gdy w Polsce ta przewaga nie jest aż tak widoczna. Może to na przykład prowadzić to do błędnego wniosku, że Rosjanki poszukujące partnerów muszą być bardziej tolerancyjne.
Gdyby jednak badania prowadzono w Chinach, wyniki mogłyby być zgoła inne. W tym kraju na skutek wprowadzenia ponad ćwierć wieku temu polityki jednego dziecka w celu zahamowania przyrostu populacji, rodziło się tam 119 chłopców, którzy w kulturze chińskiej byli bardziej cenieni, na 100 dziewczynek. Obecnie jest tam o 37 mln mniej kobiet, niż mężczyzn. Chińska Akademia Nauk Społecznych szacuje, że do 2020 roku 24 mln chińskich mężczyzn nie będzie w stanie znaleźć żony. Już obecnie klienci biur matrymonialnych w Chinach są w stanie płacić duże kwoty za jej znalezienie.
Od niedawna w Chinach nowożeńcy zaczynają preferować córki. Kiedyś syna się chowało po to, aby pomógł rodzicom na stare lata, teraz to zadanie stawia się przed dziewczynkami. Urodziny syna są związane z dużym wydatkiem dla rodziców, bo dzisiaj mężczyzna, aby mieć szansę na ożenek, musi wnieść do małżeństwa posag. Ponadto dobrze, żeby miał mieszkanie. A jeśli młodzieniec go nie ma, to musi mieć choć dobre widoki na to, że zarobi wystarczająco dużo, aby zakupić odpowiednie lokum, o co w Chinach jest trudno, bo ceny mieszkań są niebotycznie wysokie. Młode Chinki nieprzychylnie patrzą na swoje koleżanki, które lecą na trochę kasy. Bo jeśli już lecieć, to na dużo kasy. Oczywiście miłość ma tu niejakie znaczenie i kobiety czasem tracą głowę dla miłych chłopców bez pieniędzy, ale powszechnie panuje przekonanie, że lepiej płakać w BMW niż śmiać się na rowerze. Komunistyczna polityka zapobiegania przyrostowi naturalnemu oraz preferencja chłopców doprowadziła do ukręcenia na tych samych chłopców bata presji dążenia do sukcesu za cenę… żony.
Tagi: Chiny córki wierność