Istnieje wiele płaszczyzn, na których kobiety i mężczyźni funkcjonują inaczej, przez co owe relacje są ciekawsze. Jedną z płaszczyzn jest komunikacja, a dokładniej komunikacja niewerbalna (np. postawa, mimika, gesty, dystans, ton głosu). Niewerbalne aspekty porozumiewania się pełnią ważne funkcje komunikacyjne. Komunikacja niewerbalna jest wielokanałowym procesem przebiegającym spontanicznie, dokonującym się w sposób ciągły i w dużej mierze, bez udziału naszej świadomości. Powszechnie uważa się, ze kobiety lepiej odczytują informacje przekazywane niewerbalnie (np. badania mózgu: u kobiet lepsza wymiana informacji pomiędzy półkulami mózgowymi).
Według jednego z badań (nieco zaskakującego!) kobiety tracą swoją przewagę w sytuacji gdy nadawca kłamie. Rosenthal i DePaulo stwierdzili, iż kobiety były bardziej skłonne przyjąć kłamstwo za prawdę, zakładając, że jeśli Sam mówi, iż lubi Jill, to z pewnością tak musi być. Mężczyźni bardziej polegali na przesłankach niewerbalnych, które sugerowały, że ktoś nie mówi prawdy — wiedzieli, że Sam wcale nie lubi Jill aż tak bardzo, jak twierdzi. Dlaczego więc kobiety wydają się tracić swoją zdolność, gdy odbierają komunikaty nieprawdziwe? Rosenthal i DePaulo sugerują, iż kobiety są bardziej uprzejme, niż mężczyźni. Potrafią odczytywać wskaźniki niewerbalne, łącznie z takimi, które informują, iż dana osoba kłamie. Jednak uprzejmie słuchając kłamliwego stwierdzenia, przestają korzystać z tej umiejętności i przyjmują je za prawdziwe.
Interpretacja ta ma związek z teorią różnic płciowych Alice Eagly. Według niej w większości społeczeństw podział pracy wynika z różnic płciowych. Zwykle jest tak, że kobiety częściej, niż mężczyźni pełnią pewne funkcje rodzinne czy zawodowe, np. opieka nad dziećmi (podział ról również ulega zmianom: coraz bardziej powszechne urlopy tacierzyńskie!). Oczekiwania wobec roli płciowej pojawiają się, gdy członkowie społeczności oczekują od obu płci posiadania cech zgodnych z ich rolami. Od kobiet, więc oczekuje się większej opiekuńczości, uprzejmości, przyjacielskości, ekspresyjności i łagodności. Ponieważ w wielu społecznościach kobiety mają jeszcze mniejszą władzę i rzadziej pełnią funkcje o wyższym statusie, ważna jest dla nich umiejętność przystosowania się i ,,bycia uprzejmą”.
Według Eagly oczekiwania związane z rolą płciową oraz umiejętności typowe dla danej płci powodują różnice w sferze zachowań społecznych, takich jak te dotyczące zachowania niewerbalnego. Judith Hali przeprowadziła międzykulturową analizę zachowań niewerbalnych. Okazało się, iż tendencja do okazywania uprzejmości u kobiet była szczególnie wyraźna w tych kulturach, w których są one najbardziej uciskane. Interesujące, nieprawdaż?
Agnieszka Strzałka
Tagi: komunikacja kłamstwo