Sport jest jedną z dziedzin, w której kobiety odnoszą wiele sukcesów. Bynajmniej nie mam na myśli biegu na szpilkach organizowanego przez miesięcznik Glamour. Możemy się doszukać uczestnictwa kobiet w igrzyskach sportowych już w czasach antycznych, w starożytnej Grecji. Jednak dopiero przełom XX i XXI wieku to czas profesjonalizacji i możliwość uprawiania wszystkich dyscyplin sportowych przez kobiety. Ważną datą jest rok 1921, w którym powstała pierwsza Międzynarodowa Federacja Sportu Kobiecego oraz rok 1994, w którym z inicjatywy Ireny Szewińskiej powstało Polskie Stowarzyszenie Sportu Kobiet. Sport to kolejna dziedzina, w której udział kobiet stale rośnie a początki były trudne….
Kobiety przez bardzo długi czas musiały walczyć o możliwość wykorzystywania swojego sportowego potencjału. Wynikało to z obowiązujących stereotypów i norm społecznych. Męskość kojarzona była z siłą, agresją, wytrwałością, natomiast kobiecość z biernością, bezbronnością, delikatnością. Obecnie kobiety uprawiające Kung Fu lub Karate nie wywołują większego zaskoczenia. Co więcej, namawia się kobiety do kursów samoobrony, których podstawą są sztuki walki. Ich celem jest nie tylko zwiększenie swojego bezpieczeństwa, ale także nabycie przekonania o swojej sile, odwadze, zręczności. Niemniej jednak ciągle pewne dyscypliny uważa się za bardziej kobiece np. jazda figurowa na łyżwach, a inne bardziej męskie np. piłka nożna. Taki podział jest naturalną konsekwencją naszych predyspozycji spowodowanych różnicami płciowymi. Inne upodobania i potrzeby w tym zakresie można wyraźnie zaobserwować u nastolatków. Za sprawą wysokiego poziomu testosteronu ,,hormonu walki”, chłopcy mają większy zapał do ćwiczeń fizycznych. Ruch jest dla nich możliwością rozładowania nadmiaru energii. Poza tym są stale gotowi do współzawodnictwa, do próby siebie. Dziewczynki wykazują mniejsze zainteresowanie sportem i nie obserwuje się u nich wzmożonej potrzeby aktywności fizycznej.
Jak ,,świat sportu” pokazuje, kobiety mogą odnosić sukcesy w boksie, kulturystyce, rajdach samochodowych. Ważne jednak, aby po zejściu z ringu były nadal zmysłowymi i wrażliwymi kobietami!
Agnieszka Strzałka
Tagi: sport